O chorobie

Dla chorych na mukowiscydozę datą wyznaczającą sukces w polskiej transplantologii jest 7 marca 2011 roku, kiedy Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonało pierwszy w Polsce przeszczep płuc u chorego na mukowiscydozę. Od tej pory zabrzański ośrodek wykonał już kilka takich operacji, a lista oczekujących zwiększa się co roku o kolejnych chorych z mukowiscydozą. W 2013 roku również zespół lekarzy kliniki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie podjął się pierwszego przeszczepu płuc u chorego na mukowiscydozę. Natomiast pierwszy przeczep płuc pacjenta chorego na mukowiscydozę w Gdańsku odbył się w 2018 roku. Zabieg wykonali lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Zapotrzebowanie na przeszczepy płuc w mukowiscydozie w Polsce szacowane jest na około 10-15 operacji rocznie.

Transplantacja płuc jest jednym z najtrudniejszych przeszczepów. Płuca są narządem bardzo odizolowanym od środowiska a w stałym kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym jak to zachodzi w trakcie przeszczepu są narażone na różnego typu infekcje. Przeszczepy płuc w przypadku chorych na mukowiscydozę należą do szczególnie trudnych i wymagających, ponieważ znacznie większe jest ryzyko zakażenia opornymi szczepami.

Ze względu na ogromne ryzyko transplantacji związane z wystąpieniem odrzutu i licznych komplikacji, a także na wciąż zbyt małą w stosunku do potrzeb liczbę dawców, operację wykonuje się jedynie w przypadku ostatecznej próby ratowania życia chorego. Na świecie wykonuje się również przeszczepy wątroby i trzustki u chorych na mukowiscydozę. Są też chorzy, u których jedyną szansą na dalsze życie jest jednoczesny przeszczep płuc i wątroby. Operacje takie są związane z jeszcze większym ryzykiem i dlatego tylko nieliczne ośrodki transplantacyjne podejmują się ich.