O chorobie

Poradnia Leczenia Mukowiscydozy w Gdańsku

Poradnia Leczenia Mukowiscydozy w Szpitalu Dziecięcym „Polanki” im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku jest jedyną placówką w środkowo-północnej Polsce, zajmującą się rozpoznaniem, diagnostyką i leczeniem mukowiscydozy. Opieką obejmuje ponad 200 pacjentów – w tym dzieci i osoby dorosłe z podejrzeniem lub rozpoznaną mukowiscydozą. Dzięki staraniom doktor Marii Trawińskiej – Bartnickiej została otwarta w listopadzie 1994 r. i funkcjonuje do dziś. Utworzenie Poradni stało się podstawą do powstania dwa lata później- gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

Opiekę medyczną w Poradni obok doktor Marii Trawińskiej-Bartnickiej sprawuje również doktor Ewa Sapiejka (pediatra, pulmonolog) – zajmująca się chorymi na oddziale VI Szpitala „Polanki” oraz dr Dariusz Babiński (laryngolog). W skład zespołu wchodzi także rehabilitantka Pani Kasia, a całością administracyjną koordynuje Pani Agnieszka. Pacjenci Poradni są również aktywnie wspierani przez dietetyka i psychologów szpitala „Polanki”.

Pacjenci przyjmowani są w Poradni na podstawie skierowania wydanego przez lekarza POZ lub innego lekarza specjalisty, po uprzednim ustaleniu daty i godziny wizyty. Rejestracji można dokonać telefonicznie, osobiście (lub przez osoby trzecie) w sekretariacie Poradni Leczenia Mukowiscydozy od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-15:00 pod nr tel.: 58 554 31 65.

Poradnia Leczenia Mukowiscydozy – budynek 1 i 2 na terenie szpitala
ul. Polanki 119
80-306 Gdańsk – Oliwa
tel. 58 554 31 65
e-mail: mukowiscydoza@szpitalpolanki.pl

Więcej o Poradni i wykonywanych w niej badaniach dowiesz się tutaj:
https://www.szpitalpolanki.pl/poradnia_leczenia_mukowiscydozy

WAŻNE: Wykaz innych ośrodków leczenia mukowiscydozy w Polsce znajduje się tutaj:
https://pcfs.pl/osrodki-leczenia-mukowiscydozy-w-polsce/

 

Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego
w Gdańsku sp. z o.o. Oddział Pediatrii i Mukowiscydozy

Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku jest jedyną w części północnej Polski placówką, która obejmuje opieką osoby chore na mukowiscydozę.

Nowy Oddział Pediatrii i Mukowiscydozy zaczął funkcjonować w Szpitalu Dziecięcym Polanki 12 lutego 2020r. Powstało tu 9 nowoczesnych izolatek, które chronią pacjentów przed zagrażającymi życiu krzyżowymi zakażeniami bakteryjnymi. Oddział Pediatrii i Mukowiscydozy to wysoki standard jakości świadczonych usług oraz komfortowe i bezpieczne warunki leczenia pacjentów.

Nowy oddział został zaprojektowany i wykonany zgodnie z obowiązującymi normami. Inwestycja obejmowała remont pomieszczeń oraz zakupy nowego wyposażenia, w tym sprzętu medycznego, łóżek i mebli dla pacjentów. Wnętrze oddziału zostało generalnie odremontowane: wymieniono podłogi i drzwi, odnowiono ściany, wymieniono instalacje wodno-kanalizacyjne, instalacje elektryczne, sieci komputerowe oraz gazy medyczne: tlen, próżnię i sprężone powietrze.

Oddział Pediatrii i Mukowiscydozy znajduje się na drugim piętrze budynku nr 1 i ma 500 metrów kwadratowych powierzchni. Powstało tu dziewięć nowoczesnych sal jedno- i dwuosobowych przeznaczonych na leczenie zarówno dzieci, jak i dorosłych chorych na mukowiscydozę, zaplecze medyczne oraz sala do fizjoterapii. Izolatki są przestronne i dobrze oświetlone, mają nie tylko własną łazienkę, ale również mały aneks kuchenny.

Oddział Pediatrii i Mukowiscydozy to jeden z pierwszych oddanych w 2020 roku oddziałów Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku. Prace nad projektem rozpoczęły się w sierpniu 2018 roku i trwały około pół roku. Wyłonienie firmy generalnego wykonawcy zajęło 3 miesiące. Realizacja projektu rozpoczęła się w lipcu 2019 roku. Prace remontowe trwały 7 miesięcy. Inwestycja została zrealizowana ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. Całkowity koszt wyniósł ponad 3 mln 300 tysięcy złotych.