Strefa Rodzica w szpitalu “Polanki”

fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl

Z początkiem lipca 2014 w „naszym” szpitalu Dziecięcym „Polanki” im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku na oddziale VII została uroczyście otwarta Strefa Rodzica – miejsce dla rodziców, których dzieci przebywają na leczeniu.

Strefa Rodzica w całości została wykonana i sfinansowana przez firmę Budimex SA w ramach VI edycji programu społecznego „Budimex Dzieciom”. W otwarciu wzięła udział honorowa ambasadorka projektu, aktorka Agnieszka Grochowska.

Celem przedsięwzięcia jest stworzenie komfortowych warunków pobytu rodziców razem z hospitalizowanymi dziećmi na wzór zachodnich szpitali.

Strefa Rodzica obejmuje pomieszczenie socjalne dla rodziców, w którym będą mogli odpocząć oraz przygotować posiłek, a także świetlice zabaw dla dzieci i nową łazienkę z prysznicem.

Program popularyzuje ideę przebywania opiekunów ze swoimi pociechami podczas walki z chorobą, co realnie skraca czas powrotu do zdrowia dziecka. Szacuje się, że średni czas leczenia dzieci na oddziale w szpitalu “Polanki” wynosi 3-4 dni. W przypadku chorych na mukowiscydozę jest to okres minimum 14 dni podawania antybiotyków dożylnych. Zważywszy na fakt, że takie „przeleczenia” u naszych podopiecznych odbywają się średnio co kwartał, Strefa Rodzica jest nieocenionym miejscem dla opiekunów, którzy podobnie jak dzieci spędzają ten czas w szpitalu.

Projekt firmy Budimex rozpoczął się w 2013 r. Do tej pory strefy urządzono w Białymstoku, Lublinie, Katowicach, Łodzi i Poznaniu. Kolejne strefy planowane są jeszcze w tym roku w szpitalach dziecięcych w Szczecinie oraz Krakowie.

(M.L)

Źródła: www.dziennikbaltycki.pl www.trójmiasto.pl www.kampaniespoleczne.pl www.strefarodzica.budimex.pl