#PrzeskoczMukowiscydozę 2020

8-go września obchodzimy Światowy Dzień Mukowiscydozy.

Z tej okazji Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą Oddział w Gdańsku zaprasza do udziału w drugiej edycji akcji: #PrzeskoczMukowiscydozę – cała Polska skacze dla chorych na mukowiscydozę!

Mukowiscydoza jest genetyczną, nieuleczalną chorobą. Organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który zakłóca funkcjonowanie układu oddechowego i pokarmowego. Śluz zakleja płuca, utrudniając oddychanie. Chory biorąc leki, stosując inhalacje i drenaże płuc, wykonując zabiegi fizjoterapeutyczne oraz uprawiając sport ma szansę na dłuższe życie.

Akcja ma na celu zmotywowanie chorych do prostej aktywności fizycznej – skakania na skakance. Taka aktywność jest dla osób zmagających się z mukowiscydozą doskonałą formą fizjoterapii. Podczas podskoków odrywa się śluz z płuc i możliwe jest jego odkrztuszenie. Pokażmy chorym wsparcie, ruszmy się, a tym samym zmotywujmy ich do aktywności!

Akcja ma również na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat mukowiscydozy.
W naszym kraju na tę chorobę cierpi ok. 2000 osób, 30% stanowią dorośli, a 70% dzieci. Średnia długość życia chorego w Polsce to 24 lata. Natomiast w Kanadzie – 53 lata, z czego 60% to osoby dorosłe.  Procentowy udział chorych dorosłych i średnia długość życia są bardzo czułym wskaźnikiem jakości systemu opieki zdrowotnej.

W tym roku akcji towarzyszy zbiórka internetowa dla Marty Szerszeń, dorosłej chorej na mukowiscydozę. Marta zbiera środki na roczną kurację nierefundowanym w Polsce lekiem – Kalydeco, koszt rocznego leczenia wynosi 1 105 000zł. Marcie udało się zebrać 75 tysięcy złotych na pierwszą dawkę. Wyniki badań i samopoczucie Marty diametralnie się poprawiły. Chcemy wspomóc Martę w dalszej zbiórce pieniędzy, aby umożliwić jej roczne leczenie nierefundowanym lekiem Kalydeco.

Chcesz poprawić swoją formę? Dasz radę przeskoczyć minimum 10 razy przez skakankę? Przyłącz się do akcji #PrzeskoczMukowiscydozę.

-nagraj filmik jak skaczesz na skakance
-opublikuj go na Facebooku lub Instagramie
-dodaj hashtag: #PrzeskoczMukowiscydozę i oznacz @ptwm.gdansk
wklej linki do zbiórki dla Marty:
Szybki przelew PayU:
https://muko.gda.pl/campaign/marta-szerszen/
Siepomaga.pl:
https://www.siepomaga.pl/marta-szerszen
-nominuj minimum 3 osoby/ instytucje

Chcemy zachęcić do akcji całą społeczność chorych, ale też osoby ze świata sportu i mediów, szkoły, firmy i instytucje. Dołączcie do nas!

Czas trwania akcji 24.08-11.09.2020, media społecznościowe.

#PrzeskoczMukowiscydozę – film promujący akcję
https://www.youtube.com/watch?v=4eBDW_XOPP0

#PrzeskoczMukowiscydozę- nominacje
https://www.youtube.com/watch?v=kbaFcSs1Yuc