Pierwszy przeszczep płuc u chorego na mukowiscydozę w Szczecinie

W Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacyjnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego Szczecinie po raz pierwszy przeprowadzono przeszczep obu płuc u pacjenta chorego na mukowiscydozę.

Pochodzący z małej miejscowości na południu Polski 23-letni pacjent, którego zoperowano 2,5 tygodnia temu, czuje się dobrze – poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka uczelni Kinga Brandys.

Operację przeprowadził zespół specjalistów pod kierownictwem prof. Tomasza Grodzkiego.

Do tej pory w Specjalistycznym Szpitalu im. Profesora Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie wykonano dziewięć różnego rodzaju przeszczepów płuc, głównie u chorych z rozedmą płuc.

Jak powiedział prof. Grodzki, przeszczep płuc u chorego z mukowiscydoza, to jedna z najtrudniejszych transplantacji. – Nasz zespół gruntownie się do tego typu zabiegu przygotował. Wszyscy zaangażowani, w tym anestezjolodzy, torakochirurdzy, pulmonolodzy pielęgniarki i rehabilitanci, przeszli szkolenia m.in. w Hanowerze, Wiedniu, Zurychu czy St. Louis – dodał.

Profesor poinformował, że szczeciński ośrodek chce docelowo wykonywać rocznie ok. 20 przeszczepów płuc z różnych wskazań.

Klinika w Szczecinie jest drugim ośrodkiem w Polsce po Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, w którym wykonuje się przeszczepy płuc. Zabrze wykonało pierwszy przeszczep płuc u chorego na mukowiscydozę w 2011 roku.

Więcej: Przeszczep płuc w Szczecinie – Panorama 27.08.2013 r. ( TVP2 )

źródło: fakty.interia.pl, Panorama (TVP 2) 27.08.2013