Nowy Oddział Pediatrii i Mukowiscydozy w Szpitalu Dziecięcym Polanki w Gdańsku

Od 12 lutego 2020 roku zaczął funkcjonować nowy Oddział Pediatrii i Mukowiscydozy w Szpitalu Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku. Powstało tu 9 nowoczesnych izolatek, które chronią pacjentów przed zagrażającymi życiu krzyżowymi zakażeniami bakteryjnymi. Oddział Pediatrii i Mukowiscydozy to wysoki standard jakości świadczonych usług oraz komfortowe i bezpieczne warunki leczenia pacjentów.

Otwarcie Oddziału Pediatrii i Mukowiscydozy to duże przedsięwzięcie. Dla chorych to ogromna radość i nadzieja, że po latach starań znajdą w szpitalu kompleksową pomoc i zostaną objęci przez dedykowany personel medyczny profesjonalną opieką zdrowotną.

W uroczystym otwarciu na zaproszenie Małgorzaty Paszkowicz – Prezes Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku, udział wzięli min. Agnieszka Kapała-Sokalska – członek Zarządu Województwa Pomorskiego oraz prof. dr hab. n. med. Dorota Sands – Prezes Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy, Kierownik Centrum Leczenia Mukowiscydozy, SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym.

– „Dla nas to niezwykle ważny dzień. Minęło ponad 25 lat od kiedy z inicjatywy pani doktor Marii Trawińskiej-Bartnickiej powstała Poradnia Leczenia Mukowiscydozy. Jesteśmy teraz w zupełnie innym miejscu.” – powiedziała Małgorzata Paszkowicz, Prezes Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku.

Nowy oddział został zaprojektowany i wykonany zgodnie z obowiązującymi normami. Inwestycja obejmowała remont pomieszczeń oraz zakupy nowego wyposażenia, w tym sprzętu medycznego, łóżek i mebli dla pacjentów. Wnętrze oddziału zostało generalnie odremontowane: wymieniono podłogi i drzwi, odnowiono ściany, wymieniono instalacje wodno-kanalizacyjne, instalacje elektryczne, sieci komputerowe oraz gazy medyczne: tlen, próżnię i sprężone powietrze.

Oddział Pediatrii i Mukowiscydozy znajduje się na drugim piętrze budynku nr 1 i ma 500 metrów kwadratowych powierzchni. Powstało tu dziewięć nowoczesnych sal jedno- i dwuosobowych przeznaczonych na leczenie zarówno dzieci, jak i dorosłych chorych na mukowiscydozę, zaplecze medyczne oraz sala do fizjoterapii. Izolatki są przestronne i dobrze oświetlone, mają nie tylko własną łazienkę, ale również mały aneks kuchenny. – „Na oddział przyjmowani będą chorzy na mukowiscydozę niezależnie od wieku. Pacjenci będą hospitalizowani zgodnie z Europejskimi Standardami Leczenia Mukowiscydozy. Gwarantuje to chorym bezpieczny pobyt w szpitalu. Pacjenci nie muszą się już obawiać zakażeń krzyżowych, które dotychczas były największym zagrożeniem podczas hospitalizacji.” – wyjaśnia lek. med. Ewa Sapiejka, Kierownik Oddziału Pediatrii i Mukowiscydozy.

Dzięki staraniom Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą Oddział w Gdańsku i szlachetnemu darczyńcy – firmie Wiśniowski został również zakupiony profesjonalny sprzęt do fizjoterapii: bieżnia, rowerki i rotory oraz urządzenie do drenażu płuc – Simeox. – „Dzięki Polskiemu Towarzystwu Walki z Mukowiscydozą Oddział w Gdańsku sale zostały wyposażone w sprzęt do rehabilitacji ruchowej, tak więc, chorzy podczas pobytu w szpitalu mogą mieć prowadzoną, nie tylko rehabilitację dróg oddechowych, ale również ruchową, co istotnie wpływa na proces leczenia.” – dodała lek. med. Ewa Sapiejka, Kierownik Oddziału Pediatrii i Mukowiscydozy.

– „Cieszę, się, że dzięki hojności darczyńcy mogliśmy wyposażyć oddział w sprzęt do fizjoterapii. To na pewno pomoże naszym podopiecznym w szybszym dochodzeniu do zdrowia i trwaniu w dobrej kondycji. Chcielibyśmy, aby nasze starania i to, co oddaliśmy do ich dyspozycji było jak najlepiej wykorzystane. Jest to tylko możliwe, kiedy chorzy i rodzice będą ćwiczyć i uczyć się jak pozytywnie aktywność fizyczna może wpływać na stan zdrowia chorego. Pacjentom w Gdańsku zapewniono podstawowe, godne warunki leczenia, które chronią ich przed zakażeniami krzyżowymi. Oddano sprzęt do fizjoterapii, który wspomagać będzie dochodzenie do zdrowia. Mam nadzieję, że będzie to nowy zastrzyk energii i motywacja dla zespołu, bo to współpraca zespołu, wiedza i ciągła edukacja są niezbędne w opiece nad chorymi. Wierzę, że chorzy będą mogli się tu leczyć, ale też i uczyć jak zadbać o siebie.” – powiedziała Julita Wilińska, Dyrektor Biura Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą Oddział w Gdańsku.

Szpital Dziecięcy Polanki jest jedyną w części północnej Polski placówką, która obejmuje opieką osoby chore na mukowiscydozę. – „Właśnie tutaj, na Polankach, ten oddział jest jedynym ośrodkiem w Północnej Polsce, gdzie leczeni są pacjenci, którzy na co dzień mierzą się z tą genetyczną i nieuleczalną chorobą, jaką jest mukowiscydoza.” – podkreśliła Agnieszka Kapała-Sokalska,  członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

W 1994 roku została założona przez lek. med. Marię Trawińską-Bartnicką Poradnia Leczenia Mukowiscydozy. Od tego czasu obserwuje się duży rozwój opieki nad chorymi na mukowiscydozę. Obecnie pod opieką poradni pozostaje około 160 pacjentów, z czego około 40 proc. stanowią pacjenci dorośli. Niedawno w poradni odnowiono korytarz, a w 2018 roku powstały 3 nowoczesne gabinety rooming-in. – „Cieszę się, że po tylu latach starań w końcu mamy godne warunki leczenia chorych. Kolejnym krokiem w leczeniu chorych na mukowiscydozę będzie antybiotykoterapia domowa.” – powiedziała lek. med. Maria Trawińska-Bartnicka.

Warunki leczenia chorych na mukowiscydozę w Gdańsku znacznie się poprawiają. Wysoki standard leczenia czyni oddział jednym z lepszych w Polsce. Na oddziale może przebywać maksymalnie 11 pacjentów wraz z rodzicami lub opiekunami. Natomiast w ciągu roku będzie tu hospitalizowanych ok. 200 pacjentów.

– „Opiekę nad pacjentem chorym na mukowiscydozę prowadzić będzie wyspecjalizowany zespół zarówno lekarzy różnych specjalności, jak i pielęgniarek, psychologów, dietetyka i rehabilitantów. Mam nadzieję, że pobyt pacjenta na nowo powstałym oddziale nie tylko będzie bezpieczniejszy, ale również przyjemniejszy. Przed nami jeszcze wiele wyzwań, a jednym z nich jest wprowadzenie antybiotykoterapii domowej.” – wyjaśnia lek. med. Ewa Sapiejka, Kierownik Oddziału Pediatrii i Mukowiscydozy.

Oddział Pediatrii i Mukowiscydozy to jeden z pierwszych oddanych w tym roku oddziałów Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku. Prace nad projektem rozpoczęły się w sierpniu 2018 roku i trwały około pół roku. Wyłonienie firmy generalnego wykonawcy zajęło 3 miesiące. Realizacja projektu rozpoczęła się w lipcu 2019 roku. Prace remontowe trwały 7 miesięcy. Inwestycja została zrealizowana ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. Całkowity koszt wyniósł ponad 3 mln 300 tysięcy złotych.

– „Jest to ważna inwestycja przede wszystkim z perspektywy naszych Podopiecznych. To było ponad 20 lat starań i walki o lepsze warunki leczenia. Budujące jest to, że doczekaliśmy się wyższych standardów. Dziękujemy wszystkim, którzy wnieśli swój wkład w powstanie nowego Oddziału Pediatrii i Mukowiscydozy. Teraz wpisujemy się w plan kompleksowego leczenia mukowiscydozy w Polsce.” – powiedział Tadeusz Jażdżewski, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą Oddział w Gdańsku.

– „Jesteśmy w gorącym momencie przełomu leczenia mukowiscydozy. Niebawem odbędzie się debata z Ministrem. Ponieważ jest to choroba rzadka i trudna, musi ona mieć scentralizowane leczenie. Mamy cel i ambicje.” – dodała prof. dr hab. n. med. Dorota Sands – Prezes Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy.

Wszystkie działania zostały podejmowane z myślą o pacjentach. Wysiłek, trud i poświęcenie zostały zauważone. – „To nasz szósty pobyt w szpitalu, ale pierwszy w tak dobrych warunkach dostosowanych do potrzeb córki. Jest wygodne łóżko, duża szafa i stolik. Na sali mamy też aneks kuchenny. Wcześniej musiałam zostawiać Agatkę, żeby skorzystać z toalety lub zaparzyć sobie kawę. Teraz wszystko mamy na miejscu: łazienka, lodówka i mikrofalówka. To bardzo ułatwia nam pobyt, gdyż każdy trwa min. 2 tygodnie. Sala jest wyposażona w sprzęt do ćwiczeń, co jest bardzo ważne w rehabilitacji córki oraz wszystkich chorych na mukowiscydozę. Jest dużo miejsca do ćwiczeń. Można swobodnie skakać na piłce. Wszystkie zabiegi wykonywane są na miejscu. Nie martwię się tak bardzo, że Agatka złapie jakiegoś dodatkowego wirusa lub bakterię. Pokój dodatkowo chroni śluza, w której każda osoba wchodząca na salę może zdezynfekować dłonie. Fajna jest intymność i cisza. Warunki zdecydowanie są lepsze i sprzyjają leczeniu.” – powiedziała pani Helena, mama pacjentki Agaty.

  – „Jestem szczęśliwy. Mamy piękny oddział. Wszystko jest na miejscu: lodówka, łazienka. Jednym słowem rarytas. Warunki są znakomite. Opieka jest bardzo dobra.” – dodał Krzysztof, dorosły pacjent.

W tym dniu odbyło się również otwarcie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Obecnie trwa przebudowa Poradni Rehabilitacyjnej. Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku zainwestował w całość ponad 7 mln zł. Inwestycje zostały zrealizowane ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.