Morsy dla chorych na mukowiscydozę

Zapraszamy Was do przyłączenia się do naszej akcji społecznej:

„Morsy dla chorych na mukowiscydozę”

W dniach 24.02-01.03.2020 obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy.

Zachęcamy wszystkich morsujących, aby w tym terminie podczas morsowania zrobili sobie zdjęcie w lodowatej wodzie, opublikowali je na Facebooku, oznaczając nasza stronę @ptwm.gdansk i dodając hashtagi: #NieTraćOddechu #Morsowanie #Mukowiscydoza

Akcja ma na celu podniesienia świadomości społecznej na temat mukowiscydozy, nieuleczalnej choroby.

Dlaczego zwracamy się z tą prośbą właśnie do Was, morsów?

  • Wchodząc do lodowatej wody na chwile traci się oddech. Dla chorych na mukowiscydozę to codzienność. Oni każdego dnia walczą o oddech! Organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który zakleja kanaliki w układzie oddechowym. Oddech chorego robi się płytki, z czasem trudno go złapać.
  • Morska woda zawiera duże ilości soli. Osoby kapiące się są mokre i słone, a chorzy na mukowiscydozę wytwarzają bardzo słony  pot. „Słone dzieci” tak mówiono na chorych w dawnych czasach. To jeden z objawów, które rodzice mogą poczuć u chorego dziecka przy pierwszych pocałunkach. W wyniku nieprawidłowego działania białka CFTR dochodzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, dlatego ich pot jest bardzo słony.
  • Jesteśmy z pomorza! Działamy na terenie Polski Północnej. Pomagamy podopiecznym z województw: pomorskiego, zachodnio-pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego. Dlatego zapraszamy do akcji kluby morsów z tych obszarów. Nasza nazwa niebawem zmieni się na Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydoza Oddział Pomorski.

Mukowiscydoza jest nieuleczalną, genetyczną chorobą, która wyniszcza organy wewnętrzne, zwłaszcza płuca i układ pokarmowy. Leczenie polega na nieustannej fizjoterapii i antybiotykoterapii. Życie chorych to codzienne, wielogodzinne inhalacje, czasochłonna rehabilitacja oddechowa, przyjmowanie dużej ilości bardzo drogich leków i wielokrotne hospitalizacje w ciągu roku. Niestety często ta walka kończy się przedwczesną śmiercią.

Będziemy ogromnie wdzięczni, jeżeli dołączycie się do akcji! Każda wzmianka w mediach społecznościowych o mukowiscydozę przyczyni się do podniesienia świadomości na temat tej choroby, a co za tym idzie pomocy chorym i zrozumienia z czym zmagają się na co dzień.

Jeżeli macie inny pomysł na wsparcie chorych na mukowiscydozę, zapraszamy do kontaktu, wszystkie pomysły będą mile widziane!

W zamian za wsparcie możemy zaoferować
– podziękowanie w formie dyplomu
– podziękowanie na Facebooku
– drobny upominek

Prosimy dajcie znać czy przyłączacie się do akcji „Morsy dla chorych na mukowiscydozę”! Prześlemy Wam link do posta na Facebooku, którego będziecie mogli udostępnić i poinformować innych o akcji.

Uwaga! Osoby chore na mukowiscydozę powinny skonsultować się z lekarzem czy wskazane jest dla nich morsowanie!

#NieTraćOddechu #Morsowanie #Mukowiscydoza