Książka Anny Czerwińskiej – Rydel pt. „Jak rumianek” – dlaczego nam tak bliska?

Zdjęcie: Być dla innych jak rumianek… - jak myślicie co się wiąże z tym tytułem? Kto lub co działa na nas jak rumianek? </p><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /> <p>Już jutro rozwikłamy Wam tę zagadkę:)

Bohaterami książki „Jak rumianek” są chore dzieci. Dzieci, które znają szpital jak własną kieszeń. Dla których jest on drugim, a czasem pierwszym domem. Jedne są ciężko chore i myśl o śmierci jest im bliższa niż niejednemu dorosłemu, inne spędzają w szpitalu jakiś czas i zdrowe wracają do domu, do normalności.

„Szpital czasami potrzebny jest każdemu.” – mówi młodym czytelnikom Kamil. Sam choruje na mukowiscydozę i nieobce jest mu cierpienie. Ale nie opowiada nam o tym w książeczce. Opowiada nam za to o innych dzieciach, o tym, jak pomaga im znosić niedogodności szpitalnej codzienności. Opowiada o mamie, o tym jak ona się strasznie martwi i chłopiec musi ją pocieszać. Bo Kamil jest jak tytułowy „rumianek”. Choć sam potrzebuje lekarstw, potrafi być lekarstwem dla innych.

Prawdziwie imię głównego bohatera książki to Konrad. Ten sam 10-latek, który kilka miesięcy oczekiwał w gdańskim szpitalu „Polanki” na operację ratującą mu życie. W grudniu ubiegłego roku doczekał się przeszczepu płuc w klinice AKH w Wiedniu. Autorka książki odwiedzała Konrada w szpitalu przez dłuższy czas. Na podstawie wspólnych rozmów i wnikliwych obserwacji, powstała książka. Niedługo mija pierwszy rok „nowego życia” Konrada. Niestety nie zmienia to faktu, że nadal musi być „zaprzyjaźniony” ze szpitalem.

Książka “Jak rumianek” powstała z myślą o dzieciach często poddawanych hospitalizacji – jak Konrad oraz tych, które jeszcze nigdy w nim nie były, a myślą o nim z lękiem. Powstała też z myślą o rodzicach, dla których choroba dziecka zawsze jest bardzo trudna. To książka, która działa jak rumianek – uspokaja, koi, leczy.”

Zachęcamy do przeczytania!

Warto również zapoznać się z autorką książki poprzez stronę internetową poświęconą jej twórczości skierowanej do dzieci i młodzieży: www.anna-czerwinskarydel.republika.pl

Źródło tekstu i zdjęcia:

www.selkar.pl, www.mamaczyta.pl

(M.L)

——————————————————————————————————–

https://muko.gda.pl/assets/2012/09/image0002-300x168.jpg

Jeśli chciałbyś pomóc Konradowi i jego rodzicom w walce z chorobą możesz wpłacić darowiznę na jego subkonto w Polskim Towarzystwie Walki z Mukowiscydozą Oddział w Gdańsku: Bank Millennium S.A. 26 1160 2202 0000 0000 5464 4607 z dopiskiem: “Darowizna dla Konrada Basiaka Wszelkie darowizny przeznaczone są na leczenie i rehabilitację Konrada.