Justyna Kowalczyk dla chorych na mukowiscydozę

W piątek 31 października o godz. 12:00 na allegro dobiega końca aukcja charytatywna ze sztabką złota, przekazaną przez Justynę Kowalczyk na rzecz chorych na mukowiscydozę.

„Sztabka złota waży 525 gramów i jej wartość rynkowa wynosi ok. 90 tys. zł. Dodatkowo ma ona wymiar symboliczny, ponieważ Justyna Kowalczyk otrzymała ją za zdobycie złotego medalu podczas Olimpiady w Soczi. Polska narciarka biegła ze złamaną stopą, pokonując ból fizyczny i ogromną presję psychiczną, co wymagało od niej heroicznej walki ze swoimi słabościami. Dlatego też zdecydowała się przekazać sztabkę na szczytny cel, jakim jest walka o poprawę jakości i długości życia osób chorych na mukowiscydozę.” – jak informuje opis na portalu aukcyjnym.

Dochód z licytacji zostanie przekazany na konto Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą w Rabce z przeznaczeniem na stworzenie ośrodka leczenia mukowiscydozy na terenie centralnej Polski. Koszt budowy opiewa na sumę blisko 2 mln zł.

Ośrodek ten ma być pierwszym, w którym wprowadzone zostaną europejskie standardy leczenia chorych na mukowiscydozę – przede wszystkim uwzględniające potrzebę izolacji chorych.

Niezwykle ważne w leczeniu mukowiscydozy jest zapewnienie odpowiednich warunków sanitarno-epidemiologicznych i izolacji chorych na oddziałach szpitalnych. Ma to na celu zapobieganie krzyżowym zakażeniom bakteryjnym. W krajach Europy Zachodniej  istnieją ośrodki spełniające bardzo restrykcyjne standardy sanitarne, dzięki czemu chorzy leczeni są w bezpiecznych warunkach”. – mówi dr Andrzej Pogorzelski, z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdrój.

Prezes PTWM Dorota Hedwig w swojej wypowiedzi w programie „Wystarczy chcieć” telewizji Polsat stwierdza, że w Polsce potrzebnych jest ok. 10  regionalnych ośrodków leczenia mukowiscydozy, w których znajdowałoby się przynajmniej 5 izolatek potrzebnych dla leczących się w nich chorych. Jest to możliwe choćby przy przebudowie obecnych oddziałów szpitalnych.