“Fizjoterapia chorych na mukowiscydozę” dr Teresa Orlik

W sierpniu tego roku została wydana książka autorstwa dr Teresy Orlik pn. “Fizjoterapia chorych na mukowiscydozę”, która jest pozycją obowiązkową dla chorych i ich rodzin, a także, biorąc pod uwagę rozszerzony zakres omawianych zagadnień, może stanowić również źródło informacji dla fizjoterapeutów i lekarzy. Każdy z naszych podopiecznych może otrzymać ją od nas za darmo – po zgłoszeniu się do biura. Dla pozostałych osób książka dostępna jest w wielu księgarniach internetowych.

W podręczniku przedstawiono nowoczesne techniki oczyszczania oskrzeli i ogólne zasady stosowania fizjoterapii oparte na wieloletnim doświadczeniu autorki i interdyscyplinarnego zespołu zajmującego się leczeniem chorych na mukowiscydozę w Instytucie Matki i Dziecka oraz zalecenia Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy, Międzynarodowej Grupy Fizjoterapeutów (International Physiotherapy Group for Cystic Fibrosis – IPG/CF), Brytyjskiego Towarzystwa Pulmonologicznego i Australijskiego Towarzystwa Pulmonologicznego.

Poradnik składa się z dwóch części. Część pierwsza zawiera wiedzę teoretyczną, obejmującą informacje, które powinny pomóc w zrozumieniu znaczenia fizjoterapii dla chorych na mukowiscydozę i dlaczego w takiej a nie innej formie powinna być stosowana.

Część druga odnosi się głównie do codziennej praktyki. Zawarte są w niej proste wskazówki, na co zwracać uwagę i jak stosować fizjoterapię w różnych okresach życia człowieka. Każdy okres opisany jest oddzielnie, dlatego rodzice i chorzy mogą skoncentrować się tylko na rozdziałach najbardziej ich interesujących, szczegółowo opisujących metodykę wykonywania techniki drenażowej w danym okresie życia. Spis treści dostępny jest na stronie wydawnictwa tutaj.

Swoją rekomendację przedstawiła również dr hab. n. med. Dorota Sands – “Z ogromną radością powitałam książkę dr Teresy Orlik Fizjoterapia chorych na mukowiscydozę. Od wielu lat mam zaszczyt i przyjemność pracować z dr Teresą Orlik w Instytucie Matki i Dziecka, gdzie niezmiennie prowadzimy grupę ponad 300 chorych na mukowiscydozę. Razem staramy się modyfikować różne aspekty wielospecjalistycznej opieki nad chorymi z mukowiscydozą zgodnie z najnowszymi standardami międzynarodowymi. Omawiamy przypadek każdego chorego indywidualnie na spotkaniach naszego wielodyscyplinarnego zespołu. Wszystko po to, aby zapewnić naszym pacjentom lepsze i dłuższe życie. Mam nadzieję, że o roli fizjoterapii w leczeniu mukowiscydozy nie muszę nikogo, kto interesuje się problematyką tej choroby, przekonywać. Z nadzieją, że ta pozycja wypełni lukę na rynku wydawniczym oraz pomoże chorym i ich opiekunom w prowadzeniu skutecznej fizjoterapii, życzę przyjemnej lektury.”

(M.L)