Bezpłatne badania w kierunku osteoporozy

W Centrum Medycznym św. Łukasza w Gdańsku został uruchomiony program bezpłatnych badań diagnostycznych w kierunku osteoporozy u chorych na mukowiscydozę.

W badaniach mogą wziąć udział chorzy, którzy ukończyli 15 lat.

Badania będą przeprowadzone od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 20:00

Przed badaniem należy zarejestrować się telefonicznie pod nr kom: 698 409 086 zaznaczając, że jest się z programu dla mukowiscydozy.

Adres:

Centrum Medyczne Św. Łukasza – Centrum Diagnostyki i Leczenia Osteoporozy

UWAGA! Zmiana adresu siedziby:

Gdańsk ul. Narwickiej 11a (w pobliżu PGE Arena i Amber Expo) tramwaje: 7 i 10 – przystanek Żaglowa-Amber Expo, po wyjściu z tramwaju należy wejść w ul. Narwicką pod srebrną rurą,

Centrum znajduje się w szarym biurowcu po lewej stronie)

 

Opis badaniadoctor-1228627_1920

Densytometria jest podstawowym badaniem pomocnym w ocenie gęstości mineralnej kości. Częstość wykonywania kolejnych badań uzależniona jest od ich wyników. Badanie pozwala na wczesne uchwycenie nieprawidłowości i wdrożenie postępowania profilaktycznego bądź leczniczego. Podczas badania skanowane są 2 obszary: odcinek lędźwiowy kręgosłupa oraz szyjka kości udowej.

Do wyniku (dwa wydruki) dołączany jest opis wykonywany od razu po badaniu przez technika. Na opisie jest informacja o T-score lub Z-score w zależności od wieku i co to oznacza wg kryteriów oraz kiedy powinna być kontrola. Wszystkie szczegóły nt. badania i opisu znajdują się tutaj!

Osteoporoza jest częstym problemem u pacjentów chorujących na mukowiscydozę.

Na obniżenie gęstości kości chorych składa się bardzo wiele czynników, z których najważniejsze to: niedobory żywieniowe, niedobór witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (witaminy D, a także witaminy K), niedostateczna podaż wapnia, częste zaostrzenia choroby oskrzelowo-płucnej.

Do objawów klinicznych osteoporozy należą dolegliwości bólowe kości i stawów, osłabienie siły mięśniowej, a wreszcie złamania patologiczne. U chorych na mukowiscydozę najczęściej są to złamania kompresyjne kręgów i złamania żeber. Densytometria jest badaniem, które należy wykonywać na wskazanie lekarza prowadzącego.

Więcej o występowaniu osteoporozy mukowiscydozie można przeczytać w najnowszym numerze Magazynu “Mukowiscydoza” 36/2014 – “Zdrowe Kości” autorstwa Piotra Prusaka na 16 stronie.