#PrzeskoczMukowiscydozę

8 września obchodzimy Światowy Dzień Mukowiscydozy. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą Oddział w Gdańsku zaprasza do udziału w akcji:

#PrzeskoczMukowiscydozę – cała Polska skacze dla chorych na mukowiscydozę!

Mukowiscydoza jest genetyczną, nieuleczalną chorobą. Organizm chorego produkuję nadmiernie lepki śluz, który zakłóca funkcjonowanie układu oddechowego i pokarmowego. Śluz zakleja płuca, utrudniając oddychanie. Chory biorąc leki, stosując inhalacje i drenaże płuc, wykonując zabiegi fizjoterapeutyczne oraz uprawiając sport ma szansę na dłuższe życie.

Głównym celem akcji jest zmotywowanie chorych do prostej aktywności fizycznej – skakania na skakance. Taka aktywność jest dla osób zmagających się z mukowiscydozą doskonałą formą fizjoterapii. Podczas podskoków odrywa się śluz z płuc i możliwe jest jego odkrztuszenie. Pokażmy chorym wsparcie, ruszmy się, a tym samym zmotywujmy ich do aktywności!

Drugim celem akcji jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat mukowiscydozy.
W naszym kraju na tę chorobę cierpi ok. 2000 osób, 30% stanowią dorośli, a 70% dzieci. Średnia długość życia chorego w Polsce to 24 lata. Natomiast w Kanadzie – 53 lata, z czego 60% to osoby dorosłe.  Procentowy udział chorych dorosłych i średnia długość życia są bardzo czułym wskaźnikiem jakości systemu opieki zdrowotnej.

Leczenie mukowiscydozy jest bardzo kosztowne i zabiera dużą część z dnia chorego. Poświęca on na inhalacje i drenaże płuc od 1,5 do 4 godzin dziennie. Przyjmuje w ciągu miesiąca od 500 do 1600 tabletek, a ich miesięczny koszt wynosi od 1500zł do 5000zł. Chorzy powinni także stosować wysokoenergetyczną dietę, ich zapotrzebowanie na kalorie wynosi 150% normy.

Jak przyłączyć się do akcji? A dasz radę skakać 30 sekund?

Wystarczy nagrać filmik, jak skaczesz na skakance i opublikować go na Facebooku lub Instagramie oznaczając #PrzeskoczMukowiscydozę oraz nasz profil FB: @ptwm.gdansk Instagram: @mukowaleczni

Chcemy zachęcić do akcji całą społeczność, chorych, ale też osoby ze świata sportu i mediów, szkoły, firmy. Dołączcie do nas!

Czas trwania akcji 02-08.09.2019 media społecznościowe