Jak pokonać lęk przed rozmową z psychologiem?

Trwa epidemia koronawirusa i związane z nią restrykcje. Wiele osób twierdzi, że przytłacza ich obecna sytuacja. Odczuwają lęk, napięcie, niepokój, czują się samotni. Mimo wszystko boją się poprosić o pomoc psychologa. Jak pokonać lęk? Dlaczego warto skorzystać ze wsparcia?

Tak dużo dzieje się ostatnio w naszym życiu: akcja #ZostanWDomu, kwarantanna, nowe obostrzenia, ciągły lęk o zdrowie, troska o rodzinę czy sytuację zawodową. Pojawiają się nowe trudności, które nic dziwnego, że wywołują niepokój.

W tym szczególnym czasie dbamy przede wszystkim o nasze zdrowie fizyczne: odżywiamy się dobrze, przyjmujemy witaminy, ćwiczymy, więcej śpimy. Ale co z naszym zdrowiem psychicznym? Minęły czasy, kiedy o pomocy psychologicznej nie mówiło się zbyt wiele. Dziś wiemy, że dzięki psychologowi możemy m.in. zwiększyć swoją samoświadomość, nauczyć się, jak radzić sobie z różnymi emocjami lub odkryć własne zasoby. To naturalne, że rozmowa z psychologiem budzi wiele obaw i wątpliwości.

– Na czym polega opór przed rozmową z psychologiem? Jakie są najczęstsze obawy? Jak pokonać lęk przed psychologiem?Często wydaje nam się, że trzeba naprawdę bardzo źle się czuć, żeby rozmawiać z psychologiem. My sami powinniśmy sobie poradzić, pomóc i rozmowa dotyczy kogoś innego. Często myślimy „o czym ja mam rozmawiać, nie wiem, co mówić”. Czasem też czujemy, że jak zaczniemy mówić, to się rozpłaczemy, tak dużo nosimy w sobie przeżyć i emocji. Jest też duża nieufność, dlaczego mam komuś obcemu o sobie opowiadać. Ważne tu jest przypomnienie, że psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa, wszystko o czym rozmawia z klientem zostaje między nimi (z wyjątkiem sytuacji zagrożenia życia, złamania prawa, które wymagają zgłoszenia). wyjaśnia psycholog Ewa Reglińska.

Każdy z nas ma prawo do przeżywania takich emocji, jak smutek, przygnębienie, bezradność czy niepokój. Nie należy ich jednak ignorować, gdyż mogą być ważnym sygnałem naszego organizmu. Zwlekanie z pójściem do stomatologa, gdy boli nas ząb, nie jest najlepszą decyzją. Z czasem nasila się tylko ból i cierpienie. Podobnie dzieje się, gdy nasze metody radzenia sobie z problemami stały się nieefektywne lub niewystarczające. Unikanie konfrontacji z trudnymi przeżyciami i sytuacjami nie rozwiązuje ich. Warto dać sobie wtedy pomóc. Umiejętność proszenia o pomoc jest niezwykle cenna, a jej przyjmowanie nie jest oznaką słabości tylko siły. Należy skoncentrować się na tym, co możemy zyskać po rozmowie lub spotkaniu z psychologiem.

Co daje rozmowa z psychologiem? – W pierwszym kontakcie najważniejsze jest, że psycholog słucha ze zrozumieniem, pozwala „wygadać się” z trzymanych emocji. Często okazuje się, że nasze lęki, obawy są naturalną reakcją na daną sytuację, psycholog pomaga zrozumieć, skąd u nas takie właśnie zachowanie. Usłyszenie, że tak ma dużo osób, że to naturalna reakcja, daje uczucie ulgi, że nie jestem „inny, nie histeryzuję”. Często opowiedzenie na głos swojej sytuacji pomaga nam samym zobaczyć i zrozumieć, jak dużo mamy na głowie. Wiele osób nie chce obarczać bliskich swoimi problemami, tu mogą spokojnie powierzyć je profesjonaliście. Pierwsza rozmowa do niczego nie zobowiązuje, można sprawdzić, czy to dla mnie, czy jestem gotowy/a na otworzenie się przed nową osobą. W tym szczególnie trudnym czasie, gdy nasze lęki się nasilają, tym bardziej warto rozmawiać, dać sobie szansę i nie być samemu ze swoim cierpieniem. – dodaje psycholog Ewa Reglińska.

Zadaniem psychologa jest wysłuchanie, zrozumienie Twojego świata, pomoc w przepracowaniu problemów i wskazanie potencjalnych rozwiązań. Psycholog nie ocenia, nie krytykuje, nie poucza. To profesjonalista przygotowany do rozmowy na wiele trudnych i wrażliwych tematów.

Warto pamiętać, że rozmowa z psychologiem może nie tylko poprawić naszą sytuację, czy zrozumieć, dlaczego pojawiają się niektóre objawy i emocje, ale również zmienić sposób myślenia i zachowania, co pozwoli nam poczuć się lepiej i podnieść jakość życia. Ponadto sięganie po profesjonalną pomoc psychologiczną jest oznaką odwagi i dojrzałości oraz chęci życia w harmonii ze sobą i z innymi.